A zársebesség alapjai
A zársebességet másodpercben vagy annak tört részében mérik, például 1/1000, 1/250, 1/60 stb. Minél kisebb a szám a tört nevezőjében, annál gyorsabb a zársebesség, és annál rövidebb ideig van nyitva a zár. A hosszabb záridők (pl. 1/15 másodperc vagy lassabb) lehetővé teszik több fény beengedését, ami hasznos lehet gyenge fényviszonyok között, viszont nagyobb eséllyel eredményezhetnek bemozdult képeket. Hasonlóan a blende beállításhoz a zársebesség skáláján elhelyezkedő értékek is fordítottan arányosak. Tehát amikor nagy számot látunk a tört nevezőjében, akkor az gyorsabb, amennyiben kisebb vagy egész számot látunk, akkor pedig lassabb a zársebesség. Érdemes megfigyelnünk, hogy az egész számoknál egy külön jelölést látunk, ami nem más mint az idézőjel. " Innen tudjuk, hogy nem 1/30 másodpercről beszélünk hanem 30" másodpercről, ami természetesen sokkal hosszabb mint a másodperc 30-ad része. Érdemes megfigyelnünk a zársebesség skáláját, hogy hasonlóan duplázódnak a számok, mint az iso skáláján. Az 1/125-ről változtatni a zársebességet 1/250, akkor felezzük a záridőt, de 1/125-ről 1/60-adra akkor duplázzuk a záridő hosszúságát. Ezeket a lépéseket itt is fényértékben mérjük, így az előző példák mínusz és plusz 1 fényértéket jelentettek.
Hogyan hat a zársebesség a képminőségre?
A rövid záridők (például 1/1000 másodperc) alkalmasak gyors mozgások megfagyasztására, például sporteseményeken vagy vadon élő állatok fotózásakor. Ezzel szemben a lassú záridők, mint például 1/30 vagy akár több másodperc, elmosódott mozgásokat rögzítenek, ami művészi hatást kelthet. Ez különösen éjszakai felvételeknél, vízesések fotózásánál, vagy járművek fényeinek rögzítésénél alkalmazható.
Az optimális zársebesség kiválasztása
A megfelelő zársebesség kiválasztása számos tényezőtől függ, mint például a téma mozgása, a rendelkezésre álló fény és a fényképezőgép stabilitása vagy zajtűrő képessége. Ha kézből fotózunk, érdemes az alábbi szabályt alkalmazni: a zársebesség értéke legalább a használt gyújtótávolság reciprokával legyen egyenlő. Például egy 50 mm-es objektív esetén a minimum ajánlott zársebesség 1/50 másodperc, ettől hosszabb zársebességnél kézből fotózva már jóval nagyobb eséllyel fog bemozdulni a felvételünk.
Az állvány használata lehetőséget nyújt hosszabb záridők alkalmazására anélkül, hogy a kézremegés bemozdulást okozna. Ez különösen hasznos éjszakai, városi vagy tájfotózásnál, ahol az alacsony fényviszonyok miatt hosszabb expozícióra van szükség. Ilyen fotózások alkalmával használhatunk egy pár ezer forintos vezetékes távkioldót, amivel úgy tudunk exponálni, hogy nem kell a fényképezőgépünkön lenyomni az exponáló gombot. A távkioldóval tudunk fókuszálni és exponálni is, de vannak olyan típusok is amivel az exponálási időt is tudjuk állítani és sorozatban akár több képet is készíthetünk egy intervallum beállítás segítségével. A távkioldók az alábbi linken elérhetőek webáruházunkban. - Link -
Következtetés
A zársebesség helyes beállítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a fotós teljes mértékben irányíthassa a végeredményt. Akár a gyors pillanatok fagyasztása, akár a mozgás kreatív megörökítése a cél, a zársebesség kulcsfontosságú eszköz a fotós kezében, amelyet a fényviszonyok és a téma mozgásának függvényében célszerű alkalmazni.